Wizyta u doradcy czy może testy? 11-08-2009

Większość z nas lubi chwilę rozrywki, jaką jest rozwiązywanie testów i kwestionariusze.  Zapewne i Ty nie raz miałeś w szkole przeprowadzane ankiety i kwestionariusze, za które zabierałeś się z chęcią i bez chwili namysłu. Czy wypełnianie testów zawodowych ma jakieś większe korzyści, niż chwila rozrywki? O tym dowiesz się w tym artykule.

Następuje chwila w życiu każdego poważnego człowieka, że jest zmuszony w końcu zabrać się za rozwiązywanie testów… ale nie o tym planuję tutaj pisać :-)

Po co miałbyś bawić się w jakiekolwiek testy zawodowe czy miłosne?

Jak łatwo odgadnąć, testy psychologiczne nie są niczym specjalnym w życiu każdego z nas. Szczególnie, jeśli ktoś wykonuje je z braku laku, dla zabicia czasu, czy dla zabawy. Nie taka jest rola testów psychologicznych.

Zdecydowana większość osiągalnych w Internecie testów, tzn. takich, które można rozwiązywać indywidualnie – bez nadzoru pedagoga czy innej osoby uprawnionej, są zwykłymi psychozabawami mającymi za cel urozmaicenie popołudnia. Większość z nich nie da Ci żadnych konkretnych konkluzji czy odpowiedzi na ważne dla Ciebie pytania – po prostu zabierze Twój cenny czas. Są jednak testy i twórcy, którzy przykładają większą wagę do tworzonych testów i dają Tobie genialne narzędzie do badania własnej osobowości i profilu, jak i ułatwiają odsłonić Twoje predyspozycje i zainteresowania.

Przeglądając sieć możesz natrafić na wiele istotnych propozycji ambitnej zabawy, jak testy zawodowe, testy dojrzałości emocjonalnej, pomiary apatii, czy test inteligencji emocjonalnej (EQ). Poza tym możesz sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe, umiejętności interpersonalne i motywacyjne, preferencje zawodowe, czy obliczyć iloraz sukcesu.

Zalety z rozwiązywania specjalistycznych testów zawodowych jest wiele. Za ich pomocą zupełnie za darmo lub za bardzo niską cenę możesz zrealizować badanie, które u doradcy finansowego lub pedagoga kosztowałoby Cię kilkadziesiąt złotych! Czy to nie jest dostateczny powód? Nielicznych dzisiaj stać na wizytę u doradcy zawodowego i przez to większość z nas musi z takowej zrezygnować. Kosztem za to jest częsta zmiana pracy, niedostosowanie wykonywanego zawodu do Twoich zainteresowań i cech personalnych, nie za ciekawe życie zawodowe i osobiste. Testy natomiast dadzą Ci odpowiedzi na większość ważnych pytań i pomagają wykreować bogatszą przyszłość.

Kolejnym argumentem przemawiającym na pożytek testów jest fakt, iż opracowane są zazwyczaj przez świetnych psychologów i naukowców. W końcu mowa jest tutaj o profesjonalnych testach mających Ci pomóc. Oczywiście, analiza nie zawsze może być do końca trafna, gdyż ilu ludzi, tyle charakterów. Mimo wszystko wyniki są bardzo wiarygodne, a niekiedy tylko ukazują kawałek prawdy – dając mimo to trochę porad i instrukcji.

Reasumując, rozwiązywanie testów samo w sobie jest czystą zabawą. Jednak przeprowadzanie kompetentnych testów jest lokatą na lepszą przyszłość. Poświęcając kilkanaście minut, możesz zobaczyć lepiej swoje zainteresowania i zamiłowania, charakter i osobowość. Poza tym, wszyscy lubimy spędzać ambitnie czas, chwilę zabawy i prawdy – każdy lubi rozwiązywać testy!

Podobne felietony:

Zostaw odpowiedź