Mapy miast 08-08-2009

Człowiek od bardzo dawna tworzył mapy, które w przyszłości pomagały jemu w odnalezieniu różnorakich miejsc. Każdy taki plan dawał mu możliwość bardzo szybkiego dotarcia do pubudzających ciekawość miejsc i dosłownie gdy odeszło starsze pokolenia a na jego miejsce przyszło drugie to plany pozostawały i młodszemu pokoleniu już było troche łatwiej. Na 100% bez przerwy takie plany państw, regionów i miast były aktualizowane i naprawiane. W skutek wojen wiele map traciło indywidualne zastosowanie, gdyż granice wówczas często i śpiesznie zmieniały spersonalizowane miejsce.
Po każdej wyedytowaniu granic osoba odpowiedzialna za mapę wybranego miasta była zmuszona nanieść nowe informacje do nowego planu. Z racji tego, że w tamtych czasach robienie takiej mapy pochłaniało kilka czasu a granice cały czas się zmieniały to ktoś odpowiedzialny za mapy państw miała pełne ręce roboty.
W okresie wojen przydatne były dokładne mapy. Dobrym przykładem dobrych i dokładnych planów powinna być plan Wrocławia. Ponieważ wiedza o tym, że w jakimś miejscu rośnie kilka krzewów mogła decydować o wyborze ich strategii na wojnę. To był jeden z wielu powodów które decydowały o tym jak ważne było powstawanie map było istotną rzeczą we wszystkich państwach.
Do na dzień obecny w muzeach można oglądać te ręcznie robione plany miast, które właśnie wycenia się jako bezcenne.
W teraźniejszych czasach ludzie już nie muszą się tak męczyć żeby sobie obejrzeć np. mapa Rzeszowa ponieważ na wielu serwisach w internecie są one udostępnione zupełnie bezpłatnie i w ogromnej liczbie przypadków są tak wyjątkowo dokładne, że zazdrościliby ich nam nasi przodkowie. Jednak pomimo tego, że stare mapy zostały niedokładne to jednakże powinno się docenić to ponieważ wtedy nie było przygotowanych narzędzi do pomiarów. Najczęściej różne odcinki musiały być mierzone tylko “na oko” i dlatego zostały takie niedokładności. Bez wątpienia po każdej korekcie mapy zostały coraz bardziej precyzyjne.

 

Podobne felietony:

Zostaw odpowiedź