Mapa Polski 13-08-2009

Człowiek od bardzo dawna tworzył mapy, które w przyszłości pomagały ludziom w odnalezieniu różnych miejsc. Każdy taki plan dawał mu sposobność bardzo szybkiego dotarcia do pubudzających ciekawość miejsc i wręcz gdy odeszło starsze pokolenia a na jego miejsce przyszło drugie to mapy zostawały i młodemu pokoleniu już było łatwo. Oczywiście systematycznie takie mapy kontynentów, regionów i dużych miast zostały updatowane i naprawiane. Na skutek konfliktów międzynarodowych wiele map traciło swoje zastosowanie, ponieważ granice wówczas często i śpiesznie były zmieniane spersonalizowane miejsce.
Przy każdej przekształceniu granic osoba odpowiedzialna za plan wybranego obszaru była zmuszona dodać nowe informacje do nowego planu. Z racji tego, że parę wieków temu tworzenie takiej mapy pochłaniało wiele czasu i granice systematycznie się zmieniały to osoba odpowiedzialna za plany państw miała pełne ręce roboty.
W okresie wojen przydatne zostały bardzo dokładne plany. Najlepszym przykładem bardzo dobrych map i planów jest plan Wrocławia. Gdyż wiedza o tym, że w jakimś miejscu rośnie wiele drzew mogła decydować o wyborze ich strategii na wojnę. To był jeden z wielu powodów dla których powstawanie map było istotną rzeczą we wszystkich krajach.
Do obecnie w muzeach można oglądać te ręcznie robione mapy miast, które w tym momencie wycenia się jako bezcenne.
W obecnych czasach człowiek nie musi się już tak męczyć żeby sobie obejrzeć np. mapa Rzeszowa ponieważ na wielu serwisach internetowych są one udostępnione całkowicie za darmo i bardzo często są tak dokładne, iż zazdrościliby ich nam nasi przodkowie. Jednakże pomimo tego, że stare mapy były raczej niedokładne to jednakże trzeba docenić to ponieważ wówczas nie było gotowych narzędzi do mierzenia. Często różnorodne odcinki były mierzone wyłącznie powierzchownie i dlatego były takie niedokładności. Ze stuprocentową pewnością po każdej korekcie mapy zostały coraz bardziej precyzyjne.

 

Podobne felietony:

Zostaw odpowiedź