Ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi czy badań genetycznych? 06-07-2009

Każdy, kto boryka się z problemem spornego ojcostwa spodziewa się, że poddając się badaniu w kierunku ustalenia ojcostwa otrzyma wynik jednoznaczny. Stwierdzenia typu „prawdopodobnie jest Pan biologicznym ojcem dziecka” nie sprawią, że dany mężczyzna poczuje się lepiej, a wszelkie wątpliwości miną.


Do niedawna ustalenie ojcostwa opierało się na porównaniu grupy krwi domniemanego ojca oraz dziecka. Ta metoda – owszem pozwoli poznać prawdę, lecz na ile jest ona wiarygodna i jednoznaczna? Otóż wyniki badań na podstawie krwi nie dają jednoznacznego wyniku. W sytuacji, kiedy grupa krwi potencjalnego ojca oraz dziecka jest inna, można mówić o stuprocentowym zaprzeczeniu ojcostwa. Wydawałoby się, że sytuacja jest odwrotna, kiedy grupy krwi są takie same. Czy jednak na pewno? W tym przypadku potwierdzenie ojcostwa nie daje całkowitej pewności. W końcu na świecie tę samą grupę krwi ma mnóstwo ludzi.

Inaczej sytuacja przedstawia się w momencie przeprowadzania badań DNA. Tutaj nie ma możliwości uzyskania wyniku, który nie określa jednoznacznie czy jesteś ojcem dziecka czy też nie. Dziecko w chwili poczęcia otrzymuje nowy zestaw DNA, składający się z 46 chromosomów. Połowa z nich dziedziczona jest od matki, a połowa od ojca, dlatego w badaniu porównuje się te cechy, które dziecko odziedziczyło po ojcu. Każdy człowiek ma inny profil genetyczny (za wyjątkiem bliźniąt jednojajowych), dlatego też ustalenie ojcostwa jest tak łatwe.

Badanie ojcostwa w obydwu przypadkach daje wynik zaprzeczający biologiczne ojcostwo w 100%, jednakże potwierdzenie ojcostwa niemal w stu procentach dają jedynie badania DNA.

Podobne felietony:

Zostaw odpowiedź