Kominy 02-07-2009

Na 24 godziny jakie zawiera doba przykładowy Polak przebywa aż 20 godzin w zamkniętych pomieszczeniach, przy czym w swoim domu mieszkalnym znajduje się przez mniej więcej dwanaście godzin. Aby zapewnić sobie wysoki komfort użytkowania tych pomieszczeń musimy zadbać o prawidłowy dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Właściwie wybrane i zamontowane systemy wentylacyjne będą nie tylko korzystnie wpływały na nasze zdrowie, ale także na wyposażenie domu.

Współczesne systemy wentylacji budowane są w ten sposób, żeby gwarantowały nie tylko skuteczną wymianę powietrza, ale zezwalały również na ustawienie w obiektach właściwej temperatury i wilgotności. Aby spełnić ten warunek mocuje się w nich termostaty, które umożliwiają programowanie różnych temperatur o różnych porach dnia. W zależności od grubości portfela i upodobań użytkownicy mają do wyboru dwa podstawowe systemy wentylacji: wentylację grawitacyjną oraz wentylację mechaniczną.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są systemy wentylacji grawitacyjnej. Sposób ich funkcjonowania jest bardzo łatwa: zimne powietrze napływa przez nawiewniki do wnętrza pomieszczeń i przez przewody wentylacyjne wypiera z nich powietrze ciepłe. Stare powietrze musi najpierw przepłynąć przez kratki wentylacyjne i dopiero wtedy ma szansę wydostać się na zewnątrz budynku przez kanały wentylacyjne. Nawiewniki montowane są zazwyczaj przez producentów okien lub przez wykonawców instalacji na ścianach. Mogą być sterowane automatycznie lub ręcznie. Aby zwiększyć wydolność takiej wentylacji można zamontować w pomieszczeniach termostaty pokojowe, które zezwolą użytkownikom ustawić optymalną temperaturę.

Mechaniczne systemy wentylacyjne funkcjonują dzięki umieszczonym w różnych punktach wentylatorom. Wentylatory powodują ruch powietrza, które przedostaje się na zewnątrz budynku przez przewody wentylacyjne. W zależności od sposobu rozmieszczenia wentylatorów rozróżnia się systemy wentylacji wywiewnej lub nawiewno-wywiewnej. W ich budowie stosuje się przewody wentylacyjne elastyczne, murowane, blaszane lub sporządzone z tworzyw sztucznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza kanały wentylacyjne z tworzyw sztucznych, które używa się w systemach rozproszonych. Natomiast w układach scentralizowanych wykorzystuje się głównie przewody elastyczne. Do osłony ujścia przewodów służą anemostaty, które dają możliwość regulacji natężenia przepływu powietrza. Mechaniczne systemy wentylacji posiadają relatywnie dużą usterkę, która wychodzi na jaw w momencie zbytniego zużycia poszczególnych elementów instalacji lub ich niewłaściwego zamontowania. W wyniku takich działań konstrukcja emituje negatywne dla otoczenia dźwięki (szumy, gwizdy, itp.). Ich zredukowanie związane jest z nieplanowymi kosztami, dlatego przy doborze odpowiedniej dla domu instalacji coraz większe znaczenie mają materiały zapewniające tłumienie w wentylacji.

Efektywne tłumienie w wentylacji zapewnią przewody wentylacyjne zrobione z materiałów łączących w sobie właściwości termiczne i akustyczne. Do produkcji takich kanałów stosowane są płyty z wełny szklanej, określane na przemian jako płyty top air albo płyty fib air. Największą zaletą kanałów stworzonych dzięki tej metodzie jest ich niewielka waga. Dzięki temu kanały wentylacyjne mogą być montowane z pojedynczych elementów w pobliżu miejsca budowy, a ich nieduża waga nie prowadzi do obciążeń konstrukcyjnych. Z powodu właściwości tłumiących instalacje z płyt top air mocowane są zazwyczaj w budynkach o wysokich wymogach akustycznych, takich jak filharmonie, kina czy teatry. Nie ma jednak żadnych zastrzeżeń, aby technika fib air była używana również w typowych pomieszczeniach mieszkalnych.

Warto zadbać również o to, aby praca systemów wentylacyjnych była wspomagana przez poprawnie funkcjonujące systemy kominowe, których podstawową funkcją jest odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych. Jeszcze kiedyś kominy były budowane tylko i wyłącznie z cegieł, obecnie buduje się je również ze stali lub z prefabrykatów. Takie rozwiązanie jest efektem wielofunkcyjności współczesnych systemów kominowych, które nierzadko stanowią konstrukcję złożoną z wielu kanałów, która grupuje przewody wentylacyjne, dymowe i spalinowe. Kominy składane są w ten sposób, aby były nie tylko odporne na działanie produktów spalania, lecz również charakteryzowały się całkowitą szczelnością gazową oraz wysoką wytrzymałością. Jak wiadomo nieszczelne systemy kominowe stanowią zagrożenie dla życia, dlatego konieczne jest, aby wmontowane w nich wkłady kominowe były przynajmniej raz w roku kontrolowane i czyszczone przez specjalistów.

Podobne felietony:

Zostaw odpowiedź